Welcome, Guest. Please Login.
6 Dorobanti Home Page
11/29/14 at 04:04:06
Home Help Search Login

Pages: 1 2 3 
Send Topic Print
Gradele Militare (Read 29968 times)
Messerschmitt
Sublocotenent
*

Re: Gradele Militare
Reply #15 - 06/03/08 at 08:24:19

Quote from Orita on 06/03/08 at 05:47:00:
- Azi in Romania exista "Politie" si "Jandarmerie". Care sint gradele folosite de aceste institutii??? Cind am plecat din Romania era "Militia" ce avea grade similare [pina la un anumit nivel] cu armata. Orita 06/02/08

Intr-adevar, la unitatile MAI/MAN( pompieri,politie,jandarmi,protectia civila,etc) gradele sunt ca si cele militare. Diferente nu stiu....
Back to top

« Last Edit: 06/03/08 at 08:24:42 by Messerschmitt »  
Email ablob_lerod   IP Logged
Emil doctorul
Plutonier
**

Reply #16 - 06/03/08 at 23:23:39

Gradele la politie acum difera dat fiind faptul ca a fost demilitarizata. Gradele sunt urmatoarele initial purtate pe piept dar acum la epoleti asa cum era normal. Gradele sunt urmatoarele:

agent, o tresa
agent principal, doua trese
agent sef adjunct, trei trese  
agent sef, patru trese
agent sef principal, cinci trese

subinspector, o stea si o tresa lata pe maneca
inspector, doua stele si o tresa
inspector principal, trei stele si o tresa

subcomisar, o stea mai mare si doua trese late pe maneca
comisar, doua stele si doua trese
comisar sef, trei stele si doua trese

chestor, o stea inconjurata de o cununa de lauri si trei trese late pe maneca
chestor principal, doua stele "     "     "     "      "       "      "       "       "
chestor sef adjunct, trei stele "     "    "    "     "     "     "    "     "     "     "
chestor sef, patru stele        "      "      "     "     "     "     "     "    "    "    "

Aceste grade se aplica si la Politia de frontiera. Initial au fost de ecusoane pe piept, o idiotenie, de altfel, acum sunt la epoleti dar pana primesc toti are sa mai treaca.  

Back to top

Email   IP Logged
Emil doctorul
Plutonier
**

Reply #17 - 06/03/08 at 23:28:04

Back to top

Email   IP Logged
Emil doctorul
Plutonier
**

Reply #18 - 06/03/08 at 23:30:43

Back to top

Email   IP Logged
Emil doctorul
Plutonier
**

Reply #19 - 06/03/08 at 23:31:46

Back to top

Email   IP Logged
Emil doctorul
Plutonier
**

Reply #20 - 06/03/08 at 23:32:39

Back to top

Email   IP Logged
Emil doctorul
Plutonier
**

Reply #21 - 06/03/08 at 23:39:01

Acestea sunt ecusoanele de grad pentru Politia de frontiera model 2003/2004. La Politia nationala tresele erau albe. Aceste reguli se aplica si la noii epoleti.
Back to top

Email   IP Logged
kepi
Administrator

Reply #22 - 06/04/08 at 09:20:30

Quote from Messerschmitt on 06/03/08 at 08:24:19:
- Azi in Romania exista "Politie" si "Jandarmerie". Care sint gradele folosite de aceste institutii??? Cind am plecat din Romania era "Militia" ce avea grade similare [pina la un anumit nivel] cu armata. Orita 06/02/08

Intr-adevar, la unitatile MAI/MAN( pompieri,politie,jandarmi,protectia civila,etc) gradele sunt ca si cele militare. Diferente nu stiu....

Nu toate formatiunile Ministerului de Interne au grade militare. Doar jandarmeria si pompierii (sau Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta , cum este numit in prezent) sunt formatiuni militarizate si poarta grade militare. Politia comunitara si politia de frontiera (fostii graniceri) sunt in prezent formatiuni civile - membrii lor sunt functionari civili cu statut special. Asa era politia si inaintea perioadei comuniste. In consecinta, ei au o ierarhie si insemne de grade, diferite... Sunt cele pe care le-a prezentat Emil.

Smiley
Back to top

IP Logged
Messerschmitt
Sublocotenent
*

Reply #23 - 06/04/08 at 10:29:40

Quote from kepi on 06/04/08 at 09:20:30:
Quote from Messerschmitt on 06/03/08 at 08:24:19:

Nu toate formatiunile Ministerului de Interne au grade militare. Doar jandarmeria si pompierii (sau Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta , cum este numit in prezent) sunt formatiuni militarizate si poarta grade militare. Politia comunitara si politia de frontiera (fostii graniceri) sunt in prezent formatiuni civile - membrii lor sunt functionari civili cu statut special. Asa era politia si inaintea perioadei comuniste. In consecinta, ei au o ierarhie si insemne de grade, diferite... Sunt cele pe care le-a prezentat Emil.

Smiley

IGSU/MIRA e o chestie total diferita. Este o formatiune cu caracter militar, similara cu 911 in America, compusa dinmai multe organizatii guvarnamentale, atat militare cat si civile , cele principale fiind pompierii, ambulanta si jandarmeria/politia iar cele secundare fiind alte organizatii guvernamentale care se confrunta cu situati de urgenta( protectia civila, etc) . Chiar daca in IGSU sunt incluse organizatii civile , numai cele militare au ierarhia compusa pe grade, deci nu putem spune despre IGSU ca e organizate militara, ci e mixta.  Smiley  
P.S. In graba de a posta, uitasem ca Politia si Politia de frontiera au fost demilitarizate.Imi cer scuze. Cat despre diferentele dintre org. guv. militare si armata ( referitor la grade) nu stiu sa existe diferente, amandoua avand grade de la soldat pana la general.
Back to top

Emil doctorul
Plutonier
**

Reply #24 - 06/04/08 at 23:37:17

Domnilor, Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta este o arma militara formata din combinarea a doua arme mai vechi care la vremea lor erau de sine statatoare, desi a doua isi are radacinile in prima, adica Pompierii, deci fostul Inspectorat General al Pompierilor si Protectia Civila, deci fostul Inspectorat General al Protectiei Civile. Au acum si o uniforma comuna de culoare bleu-marin, sau neagra pentru ceremonie, iar semnul de arma este o combinatie a celor doua. Intr-adevar aici intra si formatiunile civile de pompieri, fie angajati ai primariei fie voluntari ce mai nou se numesc Servicii Locale (voluntare) pentru Situatii de Urgenta dar acestia se subordoneaza si ei structurii militare si au o uniforma proprie si gradatie profesionala.  
MIRA (Ministerul Internelor si Reformei Adminstrative) este minsterul care cuprinde toate armele atat civile cat si militare ce tin de el dat fiind faptul ca din 2003 si el este o structura civila cu componente militare.  
Nu exista diferente de grad intre structurile MIRA si MAp.  
Politia comunitara e o structura ce tine de adminstratia locala, mai exact de prima.rii cu gradatie proprie, similara insa cu cea a Politiei, adica ecusoane cu grade pe piept ca atunci cand unii renuntau la sistem altii il implentau.
Back to top

Email   IP Logged
Orita
Colonel

Reply #25 - 06/05/08 at 05:50:48

- Sint uimit de cite s-au schimbat in Romania. Multumesc tuturor celor care au postat si raspuns la intrebarile mele. Orita  06/03/08
Back to top

IP Logged
Messerschmitt
Sublocotenent
*

Reply #26 - 06/05/08 at 09:21:00

Orita, chiar daca nu cred ca erai interesat, ma bucur ca te-am putut ajuta. Emil, nu stiu nimic despre uniforma bleumarin, exista doua tipuri de uniforme, cea de ceremonie si cea de serviciu, amandoua avand culoarea neagra, cu "cusatura" rosie. ( cusatura respectiva este nimic altceva decat partea aceea mai mica de la imbinarile textile) Uniforma pe care o am eu( adica nu o am eu ci tata Smiley  ) este exact cum am descris-o si voi posta in curand poze cu ea.
Back to top

Emil doctorul
Plutonier
**

Reply #27 - 06/05/08 at 10:21:35

Conform legii IGSU are la uniforma de reprezentare, cum se numeste acum, culoarea bleu-marin, sau ultra-marin cum e descrisa in lege. Uniforma neagra se distribuie doar ofiterilor ca uniforma de ceremonie. Insa uniforma de lupta este tot neagra, ceeace este foarte interesant de observat cum au alternat culorile.  
Cusatura rosie de care vorbesti tu se numeste paspol, si este prezent la marginea petlitelor, la marginea benzii caschetei, la marginea epoletilor si la vipusca pantalonilor.
Back to top

Email   IP Logged
Messerschmitt
Sublocotenent
*

Reply #28 - 06/06/08 at 09:46:29

Cu complimentele mele pt Orita:
Uniforma de jandarm, plutonier-adjutant
Back to top

Orita
Colonel

Reply #29 - 06/07/08 at 05:50:26

- @ Messerschmitt: Multumesc pentru cele 2 poze postate. ---> Bunicul meu din Ardeal a facut armata la "Jandarmi" la Marasesti in perioada 1923-25. Orita  06/06/08
Back to top

IP Logged
Pages: 1 2 3 
Send Topic Print