Welcome, Guest. Please Login.
6 Dorobanti Home Page
10/20/14 at 16:00:50
Home Help Search Login

Pages: 1 2 3 4 ... 6
Send Topic Print
9mm M1941 Orita [Articol] (Read 34883 times)
Orita
Colonel

Re: 9mm M1941 Orita [Articol]
Reply #15 - 05/14/07 at 22:25:29

- @ kepi: N-as fi crezut ca situatia de azi sa fie asa de "trista". Intr-adevar in "epoca de aur" campania din est a trupelor romanesti in WW2 era 100% ignorata cu nerusinare, imi aduc perfect aminte de aceasta sitatie din scoala generala si liceu. Spre rusinea mea nu stiu nici numarul ostasilor romani care au murit in WW2 pe frontul de rasarit, banuiesc ca cifra aproximativa este cam de 1/2 milion. --- Nu stiu exact cit de usor este azi in Romania sa ai acces la informatii militare, ma refer la productia de arme si munitii din WW1 si WW2, fabricile respective, detalii, etc. Cu siguranta pentru cineva aflat in strainatate, situatia este si mai dificila. Cind am scris articolul despre pist.-mitraliera romanesc "Orita" m-am bazat numai pe cunostintele mele si fotografia facuta de mine "pe furis" [la aceasta arma] la Muzeul Militar Central din Bucuresti in anul 1971 aflat atunci in zona strazii Izvor. --- A fost vorba ca o companie din USA sa importe din Romania piesele componente ale pist.-mitraliera "Orita", inclusiv "receiver"-ul [capacul cutiei mecanismelor] care conform legilor de aici din USA trebuie sa fie sectionat. In felul acesta orice colectionar de arme american interesat de pist.-mitraliera romanesc "Orita" ar fi putut avea aceasta arma [fie piesa cu piesa, fie completa, piesele putind fi asamblate pe un "receiver" fals si nefunctional facut din aluminiu]. Din pacate piesele reaspective NU au ajuns in USA din Romania. Tot ce am in colectia mea sint numai 3 [trei] incarcatoare originale de "Orita" [fiecare cu capacitate de 32 de cartuse]. Orita  05/14/07
Back to top

IP Logged
gunman
Membru Asociatia "6 Dorobanti"

guns dont kill
people, I do....

Reply #16 - 05/26/07 at 18:16:16

Back to top

Email dark_phoenix802   IP Logged
guina
Soldat
*

Reply #17 - 05/28/07 at 18:00:52

Acum doua luni,tv. ruseasca Canalul 1 ,a inceput sa prezinte un nou serial "Alexandrovski Sad". Actziunea se petrece la Odessa prin 49-50 sieste din categori "Hotzii si Vardistii". In scena jefuirii unui restaurant, doi dintre banditzisunt inarmatzi cu Orite.Desigur,am holbat ochii si pt. ca scena este destul de lunga am observat ca armele erau in perfecta stare, tzevile pareau bronate ieri iar lemnul paturilor lucea.Probabil ca toate muzeele militare din zona nordului Marii Negre au exemplare de Orite dar este putzi probabil ca ele sa le imprumute pt. filmari.Mai curind armele provin fie din rechizita studioului "Odessa film" sau dintr-o colectzie particulara..Ce zicetzi?
Back to top

Email   IP Logged
Cristi

Reply #18 - 05/28/07 at 18:15:17

Bine ai venit pe forum! Unde putem prinde la tv posturi rusesti?
Back to top

IP Logged
guina
Soldat
*

Reply #19 - 05/28/07 at 19:59:21

Multzumesc pt. urare.
Posturile rusesti se pot urmarii, cu abonament, cu antena parabolica.Sunt si tzari in care societatzile de cablu le includ in cosul de programe. Ex. Germania,Cipru,israel, Grecia , Turcia.Un abonamemt anual  costa cam $ 20.
Back to top

Email   IP Logged
shotgun
Sublocotenent
*

Reply #20 - 05/28/07 at 22:09:00

Proaspat gasit la fiare vechi

Back to top

WWW   IP Logged
shotgun
Sublocotenent
*

Reply #21 - 05/28/07 at 22:10:56

Back to top

WWW   IP Logged
Orita
Colonel

Reply #22 - 05/28/07 at 22:18:29

- @ guina: Pist.-mitraliera folosit intr-un film nu pot fi dintr-o colectie particulara fiindca este in stare de functionare perfecta. Daca nu se trage cu arma respectiva atunci situatia este alta. --- Imi aduc aminte de unele filme romanesti in care automatul "Orita" este folosit, cel mai reprezentativ film cred ca a fost "Noi, cei din linia intai" [de pe la mijlocul anilor 1980], film de Sergiu Nicolaescu. Era o scena cu incetinitorul cind niste soldati romani trageau cu automatele in nemtii aflati pe coama unui deal, nemtii tragind la vale in ostasii romani cu mitraliera de 7,92mm MG-42 [arma cu o cadenta teoretica de tragere de aprox. 1200 cartuse pe minut, adica 20 cartuse pe secunda]. Orita  05/28/07
Back to top

IP Logged
shotgun
Sublocotenent
*

Reply #23 - 05/28/07 at 22:40:46

Quote from Orita on 05/28/07 at 22:18:29:
- @ guina: Pist.-mitraliera folosit intr-un film nu pot fi dintr-o colectie particulara fiindca este in stare de functionare perfecta. Daca nu se trage cu arma respectiva atunci situatia este alta. --- Imi aduc aminte de unele filme romanesti in care automatul "Orita" este folosit, cel mai reprezentativ film cred ca a fost "Noi, cei din linia intai" [de pe la mijlocul anilor 1980], film de Sergiu Nicolaescu. Era o scena cu incetinitorul cind niste soldati romani trageau cu automatele in nemtii aflati pe coama unui deal, nemtii tragind la vale in ostasii romani cu mitraliera de 7,92mm MG-42 [arma cu o cadenta teoretica de tragere de aprox. 1200 cartuse pe minut, adica 20 cartuse pe secunda]. Orita  05/28/07  

Nu pune si tu la suflet era un film Grin Grin Grin
Back to top

WWW   IP Logged
guina
Soldat
*

Reply #24 - 05/28/07 at 22:48:19

Draga Orita
Nu am spus ca armele erau in stare de functzionare,ci ca aratau ca noi.In ceea ce priveste legislatzia si cutumele care reglementeaza  colectzionarea armelor,ele sunt valabile in lumea civilizata ,mai putzin in zona rusofona a U

krainei. Doar sa ai grivine,ruble ,dolari et cetera.Crede-ma,este meseria mea Cu stima,
Back to top

Email   IP Logged
Orita
Colonel

Reply #25 - 05/28/07 at 22:51:22

- @ shotgun: Frumoasa "achizitie"!!! Piesa este goala la interior ori este completa?? Mare atentie daca vrei sa scoti capacul de la fund fiindca este tensionat prin pozitie si constructie. Cu putin ulei si folosind o bucata de lemn poti bate in capac dindu-l afara fara sa-l zgirii ori sa se cunoasca. Te rog verifica aproape de baza [pe latura din spate] daca este un marcaj mic si ciudat. In articolul meu vezi toate piesele de la interior si dimensiunile. --- In Romania am gasit si eu intr-un morman de fiare vechi printre alte "minuni" si 3 incarcatoare de automat din WW2: doua germane pentru "MP-40" si altul italienesc pentru "Beretta M1938". Le-am pastrat cu grija multi de ani de zile ... Orita  05/28/07
Back to top

IP Logged
mihnea
Moderator
*

Reply #26 - 05/28/07 at 23:55:04

In filmul Noi cei din linia intati sunt folosite mult pm-uri orita dar majoritatea au montat intaritor de recul in locul catarii si arata ciudat fara catare, o singura arma nu are intaritor nu trage, este folosita uneori in prim planuri.  

Am filmul pe DVD, ma amuza, este plin de greseli, de la un cap la altul dar imi plac motocicletele BMW r75 si Zundapp KS750, kubelwagen-ul, jeep-ul, bucatariile de campanie tunurile Resita si armele. Cool
Back to top

Email   IP Logged
Orita
Colonel

Reply #27 - 05/29/07 at 06:41:17

- @ mihnea: "Noi, cei din linia intai" a fost unul dintre ultimele filme pe care l-am mai apucat in Romania si mai retin numai diferite secvente cu scene de lupta. Aici din pacate nu putem gasi pe DVD nici un film romanesc. Orita  05/28/07
Back to top

IP Logged
Cosmin

Reply #28 - 05/29/07 at 18:51:31

Rare ori se fac filme de razboi suta la suta precise si cu echipamentul corespunzator fiecarei tabere.
De exemplu intr-un film romanesc la 23 aug. 44 germanii aveu numai T34/85( ce aveau un invelis de carton ca sa semene cu un panzer(mai patratos)),iar romanii aveau un camp intreg numai cu tunuri autopropulsate rusesti modle su-76.

Din pacate nici filmele straine nu sunt perfecte. In faimosul film ''Battle of Britan'' cand este aratata o secventa din franta in care germanii in loc sa aiba Sdkfz 251 aveau M3A1 Halftrack. Tot in acelas film cand vine intr-o inspecte Maresarul Goring cu trenul, antiaerienele din jur erau  americane (cal 50 cu 4 tevi.

In general filmele sunt facute pentru profit... deci regizorul va folosi materialele cele mai ieftine caci masa de oameni care va vedea filmul nu va observa diferentele intre arme...si va savura doar actiunea.
Back to top

IP Logged
ose von kleist
Plutonier
**

Reply #29 - 05/29/07 at 20:43:44

Poate va placut tuturor seria HBO Camarazi de razboi sau Salvati soldatul Ryan! Filmul Stalingrad...........
Back to top

« Last Edit: 05/29/07 at 20:44:37 by ose von kleist »  
  IP Logged
Pages: 1 2 3 4 ... 6
Send Topic Print